Вярвате ли, че с напредъка на технологиите работата за хората ще става все по-малко и в съвсем близко бъдеще (например до 10 години) хората масово ще започнат да работят по-малко?
Този въпрос беше поставен в едно видео, публикувано в пост от блога на JobTiger и авторът убедено вярваше, че такова светло бъдеще ни предстои.
Аз съм доста по-скептичен.
Погледнете историята на фантастичната литература (интересно защо я наричат научна фантастика, при положение, че друг вид фантастика няма?) Авторите от различни времена са се възхищавали на техническите постижения на човечеството и винаги са вярвали, че напредъкът на технологиите ще определи развитието на обществото. Знаете ли от колко десетилетия се е вярвало, че хората ще летят с лични летателни апарати, а ние в последните сто години продължаваме да се придвижваме с автомобили на колела, които горят петрол и за да получиш разрешително трябва да минеш през специални курсове? Но даже и това не е достатъчно да спре убийствата по пътищата.
Защото хората не се развиват толкова бързо, колкото се развиват технологиите. Нито в индивидуално в нравствено отношение, нито групово – като социум. Все сме същите идиоти и робуваме на едни и същи емоции – алчност, страх, гордост, егоизъм.
Факт е, че преди няколко века 90% от населението са се занимавали с работа по прехраната – селскостопански труд. Днес с производство в развитите страни се занимават едва около 15% от хората, а с производство на храна – 3-5%. Което означава, че всички останали хора се занимават с услуги, които не са от жизнено важно значение за човечеството. Значи бихме могли да работим по-малко? Истината обаче е, че хората работят все повече и повече. Защо се получава това?
Имам няколко обяснения. Едното е, че въпреки изобилието от стоки, животът е доста скъп. Парите не достигат никому, а след кризата от 2008 година световната стагнация се задълбочава. Никой не може да си позволи да не работи, защото ще изпадне от обществото автоматично. Особено ако се е обвързал с няколко кредита. Кризата поражда нечувана конкуренция на трудовия пазар и най-простият начин да покажеш на работодателя си, че си ценен, е да работиш повече.
Работодателите, от своя страна, все повече се държат като робовладелци. Те осъзнават силната зависимост на служителите си от работата, жизнената им нужда от усещането за сигурност и редовното получаване на заплатата и започват да изискват все повече и повече. В крайна сметка, всички осъзнаваме, че най-ценното притежание на един човек е неговото време и точно към това се стремят работодателите – да отнемат колкото може повече от него.
От трета страна, изтощението на работа води до по-дълбоко зомбиране на народа. Какво искаш най-много, когато се прибереш у дома след тежък работен ден? Бира, храна и любимите ти предавания по телевизията!
Колко са онези, които искат да правят нещо за себе си? Колко са онези, които се отдават на творчество, на мислене, на общуване с приятели и се опитват да си прекарват свободното време пълноценно?
Малцината, които практикуват неделен туризъм, може и да не осъзнават, че са попаднали в клещите на корпоративното робство, но точно с опитите си да избягат от града, в който живеят, доказват, че ежедневният им живот е станал непоносим.
Да, с развитието на технологиите ще има нужда от все по-малка намеса на хората в много работни процеси. Но това не означава автоматично, че в света ще намалее работното време или ще се въведе 4-дневна работна седмица. Според мен експлоатацията ще продължи да се увеличава. Ще има все по-голяма безработица и все по-засилена конкуренция на трудовия пазар. Това се наблюдава и днес – заплатите за новите позиции (особено за по-младите служители) постоянно се понижават. Хората ще работят все повече за все по-малко пари. Вероятно в един момент ще настъпи революционна ситуация – положение, което ще стане нетърпимо за масите и едва тогава ще настъпят някакви промени в ситуацията, но аз си мисля, че това няма да се случи в близките 10-20 години.
Ще се радвам действителността да ме опровергае. Аз открих своята свобода и я ценя високо. Тъжно ми е като гледам как хората около мен са се превърнали в роби и пропиляват живота си в служба на някой друг в името на редовната заплата и илюзорното усещане за сигурност. Но ми се струва, че хватката е много здрава вероятно трябва да дойде ново поколение, което да успее да се освободи от нея.
Ако намирате въпроса за интересен, споделете и вашето мнение. Вярвам, че ще се получи полезна дискусия.
Ако харесвате публикациите в този блог, ако неговото съдържание ви е интересно или забавно, за да сте сигурни, че няма да изпуснете нещо важно, абонирайте се за съдържанието на блога чрез RSS фийд или по имейл.
Само да вметна за „научната фантастика“ – това е някакво проявление на загуба при превод. Просто на английски има „fiction“ и „science fiction“.
Ники, абсолютно си прав. Качеството на преводите на български са предмет на 6-томна енциклопедия. Но все пак е странно, че такъв нелеп превод се е официализирал.
Все повече, за все по-малко пари!
Pingback: Ще работим ли по-малко в бъдеще? | Еклектика