Дан Пинк, известен автор и изследовател на човешкото поведение, от време на време публикува в блога си интересни статистически данни, които са малко известни на обществото и се опитва да подтикне читателите си към разсъждение.
Ето един пример:
През 2008 г. в САЩ ражданията от майки под 20 г. са били 441 000, което представлява 10% от ражданията, а майките над 35 г са били 603 000, което е 14% от ражданията. Интересно е, че процентното съотношение се е разменило спрямо 1990 г (533 000 млади майки срещу 368 възрастни). Според него това са добри новини и аз съм склонен да се съглася по отношение на намаляването на ражданията от майки в тийнейджърска възраст. Това води както до по-добро физическо здраве на родените бебета, така и до по-големи шансове детето да бъде отгледано в по-добри условия от една пълнолетна майка.
Не бих се съгласил, обаче, за втората тенденция – значителното увеличаване на ражданията след 35-годишна възраст може и да гарантира някаква финансова стабилност за новородените, но съществуват значително по-големи опасности за здравето както на майката, така и на детето с нарастването на нейната възраст. Освен това, мое лично впечатление е, че децата общуват по-добре с родители, които имат по-малка възрастова разлика.
Оказа се, че подобни данни има и у нас, макар и не от същите години. Националният статистически институт (НСИ) предлага данни от 2004 до 2009 г. Ето какво е положението в България по този критерий:
- 2004: майки под 20 г – 10 625 (15,2%), над 35 г. – 3 880 (5,6%)
- 2009: майки под 20 г – 10 251 (12,7%), над 35 г. – 7 700 (9,5%)
Видно е, че и у нас съществуват и двете тенденции, като склонността към раждане в по-късна възраст е много по-значителна – само за 5 години ражданията са се увеличили почти двойно.
Вие как бихте коментирали това?
Ако харесвате моите публикации и моята гледна точка, ако това, което публикувам, ви е интересно или забавно, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се за съдържанието на този блог чрез RSS фийд или по имейл.
Страхувам се, че подобна тема не може да бъде коментирана еднозначно. От една страна чисто статистически наистина рискът за децата, родени от майки под 35г възраст, е по-малък. Но в живота нещата не са толкова прости – не всички хора срещат човека, с когото искат да имат деца, на 25. Поради здравословни причини някои двойки чакат дълги години, за да се сдобият с дете. Освен това, не е за пренебрегване и личният фактор – всеки сам си нарежда приоритети в живота и аз лично не бих се наела да съдя някоя жена за това, че е решила да роди, след като е успяла в други сфери на живота си. Стига да не става въпрос за злощастия случай с 62-годишната майка, който просто не ми се коментира…
Напълно съм съгласна с коментара на Pili .
За мен всяко раждане е щастливо събитие. Все пак наистина е по-добре това да става поне след 20-та година на майката и ако няма други обективни причини, повъзможност да не е след 35. Причината „кариера“ не я смятам за обективна.
Всяка жена, която мисли за децата си и за семейството си като цяло, трябва да намери време и начин да им осигури първо здраве и на второ място финансова възможност да ги отгледа без лишения.
Не знам как е в САЩ, но у нас големия процент на ранно раждане се дължи на майките – циганки и туркини, за които това е нещо нормално. Не е тайна, че момичетата са продавани от роднините си още на 12-13 г. възраст и е съвсем естествено и да раждат по-рано.
За съжаления сред българките има тенденция да завършат някакво образование, да си намерят работа и да се реализират според собствените си разбирания, а мисълта за децата отлагат за след това. Обективна причина за тях е и това, че много често се страхуват да не останат без работа. Често са принуждавани да обещават, че няма да се омъжват напр. в рамките на една година или да не раждат в такъв период. Това се случи на мен преди ’89 г. и на дъщеря ми на няколко пъти след това. На мен ми беше лесно – казах, че съм омъжена и не мога да поемам такива обещания, но тогава работата и отпускът ни по майчинство бяха гарантирани. Сега не е така. По тази причина аз отгледах внучките си, а не майка им.
Майк, подхванал си хубава тема. Мисля, че едно продължение за самотните майки би допълнило картината. Съвместното съжителство се счита за нещо естествено вече. Дори Станишев си прокара и закон за това. Много често обаче, децата от такива връзки израстват само с единия родител, най-често майката. Не, че бракът е малка спънка, но е малко по-обвързващо, ще се отнася до издръжката на детето.
Приятно лято на всички!
Надето
Начинът на живот се променя, все по-малко семейства могат да разчитат на баби за помощ при отглеждането на децата и все по-малко баби се навиват. Като се вдигне и възрастта за пенсиониране, съвсем ще изгубим този типичен български навик. Мисля, че определящото в случая са кариерата и финансите.
Все пак да не забравяме, че раждането след 35 може да е второ, трето и т.н.:)
Не прочетох да статистиката да е за първо раждане или…?
Валя, забележката ти е много уместна! Наистина няма информация дали става въпроса за първо или последващо раждане. Мисля, че всички влизат. Въпреки това, дори и да второ или трето, всяко раждане след 35-40 г. не е препоръчително.
Има още нещо, върху което исках да се замислим. У нас постоянно се говори за правата на майката да ражда, но малко хора се замислят за правата на детето и какъв живот ще живее то с възрастни родители. Имах един съученик, на който родителите му се пенсионираха преди да завършим гимназия. Животът ти тъкмо започнал и трябва да се грижиш за възрастни родители. Не е лесно.