Nokia C6 е телефон, който направо ти „лепне“ на ръката като го вземеш. Преди време бях писал за друг модел на тази фирма – Nokia E72, който въпреки качествата си, не ми направи особено впечатление – нито като функционалност, нито като дизайн. Когато поех C6 в ръцете си, веднага си казах: „Това вече е друго нещо!“, а дъщеря ми Цвети направо се влюби в него и само ме дебне да го оставя, за да го вземе тя. Накрая ми заяви, че точно такъв телефон трябва да й купя по най-близкия повод (например за Коледа).
Не бях ползвал досега телефон с тъч скрийн, но този е много удобен – хем стои добре в ръката, хем добре разбира кой бутон си натиснал и работи перфектно дори за хора с дебели пръсти като моите. Освен това има и хардуерна клавиатура, която също е много удобна и плъзгачът се крепи доста стабилно. Става да пишеш и по-дълги текстове, като имейли и дори документи, но за съжаление, отново се сблъсках с традиционния за Nokia проблем – няма кирилица.
За сметка на това има множество приложения – както комуникационни, така и така и за забавление, и мисля, че предлага всичко, което човек може да иска от такъв модел телефон. Честно казано, не мога да не направя сравнение с E72 и се чудя защо единият телефон се води висок клас (бизнес) и е по-скъп, при положение, че е по-неудобен, а другият се води среден клас, при положение, че предлага абсолютно същата функционалност, по-удобен е за ползване и на всичкото отгоре е по-евтин. Някакъв маркетингов трик ще да е, но за мен Nokia C6 е определено по-добрият модел.
Е, има си и своите недостатъци, разбира се. Един от най-големите проблеми е слабата батерия. Казват, че е нормално за машина с тъч скрийн да издържа по-малко, но за мен е изненадващо – без да го ползвам за разговори, телефонът издържа около 48 часа с едно зареждане. Предполагам, че ако човек го ползва и за разговори, и за интернет комуникация, ще му се налага да го зарежда всеки ден, което е доста досадно.
Другият проблем е, че някои от приложенията са написани доста куцо, а операционната система не ти дава възможност да контролираш апарата. Пример: приложението Foursquare, с което се връзваш към едноименната социална мрежа. На него му трябват около 5 минути, за да се зареди и още толкова, за да установи връзка с мрежата. При по-слаб wi-fi сигнал приложението забива и отнася цялата операционна система (Symbian). Единственото спасение е да се рестартира телефона. Друга уловка е, че приложенията за четене на електронна поща са постоянно включени (освен ако не ги изключиш изрично) и постоянно генерират трафик, който, ако не сте настроили правилно телефона, минава през мобилния оператор и може да ви излезе доста солен.
Въобще, забелязвам като тенденция множество мобилни приложения да се правят да работят постоянно (в тази Nokia има инсталирани десетки приложения, които нямат бутон „Изход“) и да генерират постоянен трафик, от който очевидно мобилните оператори печелят основните си приходи и ако не сте избрали подходящ план или не си контролирате трафика, удоволствието от ползването на мобилни услуги може да ви излезе доста скъпичко. Просто човек трябва да бъде внимателен.
В брошурите за C6 се казва като предимство това че има AGPS (т.е. „аssisted“ или подпомаган от мрежата). В интерес на истината, аз не успях да го подкарам да работи без тази опция, т.е. с директна връзка към сателитите. Освен това, GPS позиционирането дава доста голяма грешка – около 300 метра, което в редица случаи прави услугата напълно безполезна.
Въпреки това, възможностите за браузване, за ползване на популярните електронни пощи, Skype, социални мрежи, както и офис пакети, прави модела Nokia C6 изключително полезен и практичен. Дори и Adobe Reader става за ползване с този модел, заради големия му екран, което прави книгите удобни за четене, когато сте в движение. Трябва да ви призная, че прочетох цялата книга на Тихомир Димитров „33 любовни истории“ на телефона 🙂
Специално благодаря на Nokia България и агенция grayling за възможността да ползвам този телефон. Вижте и ревюто на Събина Панайотова на същия модел. Много бих се радвал, ако и други компании предприемат тази стъпка и предложат временно ползване на телефон (например някой Android или iPhone) срещу подробна и обективна рецензия. Вярвам, че едно такова ревю дава по-точна представа на потенциалните купувачи за истинските качества на даден продукт, отколкото хвалебствените слова в рекламните брошури. Освен това, тук, в блога поддържам жива връзка с читателите и мога да отговоря на допълнителни техни въпроси – нещо, което няма как да се случи с рекламните материали.
А дали ревюто е искрено – читателят лесно може да усети. Ние, блогърите знаем, че не можем да измамим читателя и не бихме се полакомили да го направим заради някаква материална облага. Читателското доверие е най-ценния ни капитал и не бихме го заложили на карта. Поне аз мисля така.
Ако харесвате моите публикации и моята гледна точка, ако това, което публикувам, ви е интересно или забавно, за да си гарантирате, че няма да изпуснете публикация, абонирайте се за съдържанието на този блог чрез RSS фийд или по имейл.
На мен C7 много добре ми пасна за няколко часа с него. 🙂 След него С6 изглежда много дървен.
И аз искам такъв за Коледа, може и C7;)
Когато си избирах нов телефон, този модел беше един от тези между които избирах. Но след дълго обмисляне прецених, че хардуерната клавиатура и по-големия и тежък апарат не си струват цената спрямо моя 5800.
Тъй като според описанията, които четох 5800 и C6 са с почти еднакви характеристики, ще споделя и моя опит. Аз ползвах GPS-а вече доста пъти в колата и ми върши чудесна работа. Обаче в града за нуждите на Foursquare и подобни приложения е леко безполезен. Без връзка към Интернет му трябва много време да намери сателитите, а като влезеш в заведението, където да ползваш WiFi, вече нямаш местопожение.
Мисля, че трябва да обърнете по-сериозно внимание на Нокия да ви дават телефони с кирилица. Не би трябвало да е проблем да се инсталира допълнително, но при условие, че по магазините всички телефони имат, а на вас ви дават без, е малко тъпо.
А на мен дали ще ми дадат един C7 да си поиграя с него? 🙂
Гонзо, да ако няма да се скъсваш да пишеш, май 5800 е по-стабилен. 🙂
Аз пък си мисля, че т.нар. блогъри все пак са обикновени българчета и нищо чудно както и верту-депутатите да са готови на всичко – например да напишат тотални глупости, само и само да им дадат я телефонче, я вафличка, я лукче …
„Специално благодаря на Nokia България и агенция grayling за възможността да ползвам този телефон. Вижте и ревюто на Събина Панайотова на същия модел. “
Изключително лицемерен параграф. Ако беше коректен, щеше да напишеш още в началото, че това е вид ‘платена публикация’, за да не си губим времето да четем. Макар, че … честно казано не е нужно да стигаш дотам за да го разбереш.
„Много бих се радвал, ако и други компании предприемат тази стъпка и предложат временно ползване на телефон (например някой Android или iPhone) срещу подробна и обективна рецензия.“
А какво ше кажеш да ти дадат и да покараш едно Бентли един месец, едно Ферари другия, щото, виждаш ли .. „блогърите знаем, че не можем да измамим читателя и не бихме се полакомили да го направим заради някаква материална облага“
Началото на комерсиализацията на българските блогове. Скоро по този показател ще надминете дори глупави издания като „24 часа“ и „Труд“
Майк, благодаря ти за ревюто! И за споделеното относно книгата. „Nokia connecting people“, нали така? Голям фен съм на марката още от 98-ма 🙂 Сериозно ме замисляш дали да не си подаря един такъв за Коледа. И аз като децата, хехех. Единствено липсата на кирилица ме възпира – малко обезсмисля целия инвентар 🙂 Това не важи за повечето хора, разбира се, просто аз не мога да си позволя да пиша на шльокавица…Но се радвам, че книгата ми е достъпна и по такъв удобен начин…Поздрави!
Ех, дори и такива „принципни“ хора като „mname.org“ също си остават българчета – злобата и завистта са най-ярко демонстрираните им черти. И естествено, коментират анонимно!
Интересното е, че Akismet правилно беше определил този коментар като спам, но аз го извадих нарочно, за да видим и мнението на другата страна – на завистливия злобар и лузър.
А, нещо, което пропуснах за батерията: тъй като ползвам моя основно като телефон, ще кажа, че ако не го бъзикаш, а само говориш, телефонът издържа доста, предполагам може и до 5 дни да докара. Не знам дали клавиатурата на C6 няма да харчи повече ток.
Гонзо, може и да си прав, но ако не го бъзикам за какво ми е толкова скъп телефон? 🙂
Майк, естествено, че няма смисъл, написах го като информация. А и телефона не е толкова скъп, малко повече от 1/3 от цената на iPhone4.
Хубаво е телефончето, но някакси повече ме блазни идеята за С7.
@Тишо, ако 750лв без програма не са ти много, избери C7. Много по-добър е и има български. А екрана е „черен“, тоест още по-добре се чете и на слънце.
Иначе всичко след Е5 има български. (С6 е преди него).
Дори без да съм докоснал телефона мога да предположа удобствата и предимствата на подобен модел. Малко само успях да видя в реклами по телевизията, но ми бе достатъчно да си направя заключенията. Друг проблем е – в България много фирми се опитват все още да ни ‘бушменизират’ доставяйки не дотам качествени стоки произведени или ‘недокрай произведнени’в правилните страни като съответните гаранции и рекламите им по този начин се обезсмислят.
Бих се радвал да мога да тествам подобни модели и да дам своята преценка директно на фирми с доказано реноме и ДОСТАВЯЩИ И ПОДЪРЖАЩИ КАЧЕСТВО И НАДЕЖДНОСТ И В БЪЛГАРИЯ.
колкото за кирилица – може да се ползват интернет базирани страници като Дневник онлайн и подобни на него – предлагащи възможността да се пише и избира клавиатурна подредба установена директно в сайта.
можеше все пак да обясниш за произхода ревюто в първото изречение, иначе е тотална реклама. и аз съм с подобен модел на Нокия и съм го хвалил безплатно 🙂
Обяснението е още в първия пост, към който има линк във второто изречение 🙂 Иначе хвалбата си е напълно безплатна – нищо не са ми платили за това.
От 3-4 дни използвам тоя телефон. Преди това имах N95 и сравнявам с него.
За GPS-a точността на позициониране зависи от много неща извън телефона
– броя на сателитите които са отгоре в момента
– дали си на абсолютно открито или между сградите
– кога за последен път си имал успешна GPS връзка
– технически времето за пълед достъп до данните от сателита е около 12 минути, обменът е 50 байта в секунда
Лично аз съм постигнал на открито 15 метра точност което е приемливо. Ако си с кола малко може да подминеш кръстовището обаче като свикнеш и се съобразяваш с това.
Интензивно използвам WiFi, GPS, музика, RSS, Офис пакета, камерата. Малко говоря. Мисля че капацитеът на батерията е приемлив.
Вграденият MP3 плейър е голяма боза. Търся си друг. Радиото и интернет радиото са добре.
Телефонът го вземах без възможност да пише на кирилица, смених регионалния код – никаква промяна. Още си търся как да го накарам да пише на български.
В момента ми показве езиков пакет с номер нула.
Някой ако знае как да си вкарам в езиковия пакет български и да изчистя другите езици може да ми се обади. Искам в езиковия пакет да оставя само български и английски. Такова нещо съм правил в древността на Siemens CX75. Обаче тук още не знам как става.
Настроил съм го автоматично да обръща екрана при завъртане на телефона обаче не е удобно. Обръща го в най-неподходящия момент. Трябва програма която стои на екрана и като и натисна иконката да обръща изображението.
Един път ми увисна и вадих батерията.
Вграденият WEB броузер е неудобен. Opera Mini е по добър.
Имах съмнения за камерата обаче е почти добра. На N95 се правят ма-а-алко по-добри снимки, сравнявал съм ги.
Много важно беше за мен да има на камерата режим MACRO – за снимки от близо и за снимане на документи.
Снима от 10 до 50 сантиметра. Формат A4 се снима без проблем. Важно е да имате добро външно осветление. Не трябва да се използва светкавицата. Въобще! Даже някой ден като го разглобя ще и лепна на контактите едно тиксо въобще да не може да работи.
На хардуерната клавиатура няма написани букви на кирилица. Има руски версии на телефона с написана кирилица по клавишите – QWERTY.
Бях си намерил програми за N95 и някои от тях на които държа нямат версии за C6-00 и ще ги загубя. Много жалко.
Имам малко резерви към механизма на слайдера за клавиатурата – колко ще издържи обаче гледам че е метален. Все пак го пазя от притискане и грубо отваряне. Освен това не се налага толкова често да се използва.
Навигацията на Нокиа е пълна боза. Насилвах се да си върша работа с нея обаче ще се отказвам.
Много малко настройки, ако не задам маршрут не завърта картата по посока на движението ами си стои обърната на север и това ме побърква.
Освен това Гармин може да пази GPS в телефонната книга към всеки контакт в полето Notes. Това ми е много удобно и на Нокия Мапс липсва.
Общо взето съм доволен, бях нацелил C6-01 с 250 МВ RAM обаче вземах C6-00 със 128 MB понеже го намерих на добра цена.
Добро телефонче, добър баланс цена/възможности/производителност.
Върши работа и не капризничи.
Слави, много обширен и подробен коментар! Благодаря!
а интересувам се да ми кажете не се ли разваля слайда на тази nokiq c6 -00
Аз съм го ползвал само един месец, но ми се стори доста стабилен.
ima li skype za c6-00 tarsih ama ne namerih
c7 е по-добър съгласен сам,Имам c6 и немога да кажа хубави работи за него,Доста често забива операционната система е много злее…Тежичак е,,,,пълен боклук не се самозалъгвайте от опит знам!!!!!!
И на мен този телефон би ми лепнал на ръката, но и цената си я бива! От както си взех телефон с тачскрийн ме гони носталгията към обикновените бутончета. Но пък не бих се отказал от всичко останало, което смартфона ми предлага 🙂