Наскоро получих писмо от Поли Козарова – създателката на блога Маркетинг буркан, – в което ми изпрати все още сурова версия на книгата „100 маркетинг приказки“, която тя и нейни колеги – блогъри-маркетьори – са съставили от своите блог публикации и са оформили в едно компактно и полезно четиво. Бях поласкан от честта да съм един от първите, които могат да прочетат тази книга и в същото време много се зарадвах, че след нашия първи колективен блогърски труд – книгата „Блогопедия“ – излиза още едно творение на български блогъри, насочено в конкретна ниша и пълно с полезна информация.
Познавам лично почти всички автори на книгата и изобщо не бях изненадан, че са решили да създадат този сборник. Въпросът беше: кога най-сетне ще го направят? 🙂
Приказките са групирани по автори и показват вижданията на всеки един от тях за съвременния маркетинг – за неговите цели и за успешните подходи при общуването с клиентите.
Честта да бъде първият автор се пада на Поли Козарова – и като дама, и като главен инициатор на тази идея. Нейните истории са насочени повече към корпоративната страна на маркетинга – как се организира тази дейност в големите компании, как се намират и обучават маркетинг специалистите и как да се мотивират за постигане на успешни резултати. Текстовете й са по-сериозни, по-информативни и донякъде се усеща едно разочарование от това, че у нас нещата все не се случват така, както би трябвало да бъде. Разбираемо е човек с нейния опит да чувства умора от постоянното проповядване на добрите маркетингови подходи, но пък издаването на тази книга показва, че човек, който вярва в своето призвание, никога няма да се откаже от него, колкото и да е трудно понякога да се бориш с вятърните мелници.
Тихомир Петров е вторият автор в книгата и единственият човек, с когото не се познавам лично. Той е автор на блога Млад маркетинг и впечатлението ми е за него е за млад човек, силно ентусиазиран да овладее тънкостите на професията. Неговите глави в книгата са доста информативни и запознават читателя както с основните принципи на маркетинга, така и с някои от най-новите тенденции в областта. В текстовете се усеща някаква академичност и повече клонят към теорията, отколкото към практиката. Личи си, че авторът е все още млад и може би няма много богат практически опит, но пък поднася информацията интересно и увлекателно.
Тихомир Димитров е човек, толкова богат духовно и с такива разностранни интереси, че съвсем искрено си признавам, че съм щастлив да го познавам лично и да го наричам свой приятел и духовен учител. Той се титулова писател, но освен с писането на романи и разкази, се занимава с копирайтинг, интернет маркетинг и много други дейности, свързани с писане. Автор е на Писателския блог на Тишо и в своята част от книгата споделя вижданията си за бъдещето на книгоиздаването и изкуството, за новият начин на ползване на интелектуални продукти и съответно нуждата от ново отношение към потребителите и нов стил на маркетиране на тези продукти. Той е радетел на подхода за безплатно предоставяне на книги, за свобода на идеите и с това завинаги ме е спечелил на своя страна. Стилът му на писане е толкова увлекателен, че ако иска да вдигне революция, с лекота би повел всичките си читатели към нея.
Четвъртият автор поред е Стефан Русев. Той е изключително успешен практик. Работи като маркетинг експерт във фирма за интериорен дизайн и поддържа личен блог за маркетинг. Стефан е човек, който винаги тества всяка своя идея на практика, активно ползва възможностите за общуване в Интернет и силата на социалните мрежи и успява да докаже, че фирмите, които се адаптират своевременно към новите тенденции в общуването между хората, успяват в бизнеса. Неговите „приказки“ са съвсем земни и реални и предлагат множество ценни съвети, които веднага можете да приложите на практика.
Книгата завършва с няколко глави от Димитър Николов – един от първите български блогъри, създали специализиран, професионално ориентиран блог – Kreativen.com – и чиито идеи започнах да следя още през 2007 г. Въпреки младостта си, Митака е невероятно опитен и ерудиран специалист и неведнъж съм научавал ценни и полезни неща от неговите публикации.
С двама от авторите – Стефан Русев и Димитър Николов
В заключение, книгата е изключително полезен наръчник не само за онези, които професионално се занимават с маркетинг, но и за тези, които искат да изградят професионален авторитет, които искат да използват максимално възможностите на новите технологии и на новите форми на общуване в Интернет, за да постигнат по-големи професионални успехи.
Книгата ще излезе официално на 20.07.2012 и ще се разпространява безплатно в електронен вариант, а малко по-късно вероятно ще излезе и в книжно тяло.
Следете страницата на „Маркетинг приказки“ за новини и горещо ви препоръчвам да си я свалите и прочетете, а защо не и да я подарите на шефа си? Сигурен съм, че за него тя би била от особена полза.
Ако харесвате публикациите в този блог, ако неговото съдържание ви е интересно или забавно, за да сте сигурни, че няма да изпуснете нещо важно, абонирайте се за съдържанието на блога чрез RSS фийд или по имейл.
Майк, много благодаря за отзива за блогърската ни книга. За нас е чест, че ти си един от първите, които прочетоха Приказките.
Лично, благодаря ти за хубавите думи.
И аз искам да благодаря на Майк за прекрасното представяне. Дано хората се възползват от съдържанието по най-добрия начин 🙂
Книгата „100 маркетинг приказки“ вече е достъпна за безплатно сваляне от този адрес: http://marketingprikazki.bg/ Възползвайте се!